10 tény a mellimplantátumról, amit tudnod kell!
A mellimplantátum, más néven szilikon beültetés az utóbbi években egyre növekvő népszerűségnek ölvend hazánkban és a világ más országaiban egyaránt. A nők számos ok miatt döntenek a mellimplantátum mellett, legyen az a megjelenésüket érintő bizonytalanság, egészségügyi okok, fogyásból eredő volumenvesztés korrigálása és így tovább. Ugyan a mellimplantátum kényelmes megoldásnak tűnhet, azonban számos hátránnyal bírnak, amit érdemes számításba venned, mielőtt úgy döntesz, hogy kés alá fekszel.
1. A mellimplantátum kockázatai
Ahogyan minden sebészeti beavatkozás, úgy a mellműtétek sem teljesen veszélytelen eljárások. A mellműtétek során gyulladás, szepszis, vérzés, kilökődés és egyéb komplikációk léphetnek fel. ugyan az ilyen komplikációk ritkák, azonban az ördög nem alszik, ezt mindenképp érdemes szem előtt tartanod. A kockázatok közé tartozik a mellimplantátum kiszakadása, kihasadása, aminek hatására a szövetek közé szivárog a testidegen anyag. Ez a helyzet azonnali műtéti beavatkozást igényel!
2. Hosszútávú fenntarthatóság
A mellimplantátum hosszú távon is törődést igényel, ami újabb költségeket von magával, illetve ismét kockázatos műtéteknek kell alávetned magad. Azok a nők, akiknek implantátum van a mellében, gyakrabban kell, hogy mammográfiára járjanak, valamint MRI vizsgálatokkal kell rendszeres időközönként meggyőződni arról, hogy az implantátumok állapota kielégítő. Ha a mellimplantátum kiszakad, vagy kilyukad, azonnali sebészeti beavatkozásra van szükség és ki kell cserélni a sérült implantátumot. Javasolt a mellek gyakori otthoni vizsgálata, ügyelve arra, hogy az „állaguk” méretük és formájuk állandó-e, ezzel idejekorán észrevéve egy esetleges sérülést.
3. Tokosodás
A tokosodás, vagy más néven kapszuláris kontraktúra akkor fordul elő, amikor az operációt követően a mellet körülvevő hegszövetek megvastagodnak és összehúzódnak. Ez a mell feszességéhez, nem kívánt keménységéhez vezet. Ez a jelenség az iplanátum beültetését követő 1-2 évben alakul ki jellemzően, de előfordulhat az implantátum élettartama alatt bármikor, bármiféle különösebb ok nélkül.
4. Változás az mellek érzékenységében
A mellimplantátum behelyezését követően az érzékelés megváltozhat mind a mellben, mind a mellbimbókban. Néhány nő a beavatkozást követően nemkívánt, kellemetlen érzékenységről, míg mások pont az ellentétéről, teljes érzékvesztésről számolnak be. A teljes érzékvesztés ritka jelenség, azonban ha a beavatkozást követő 2 hétben nem múlik el, valószínűleg visszafordíthatatlan az idegek károsodása.
5. Nehezebbé válik a szoptatás
Sajnos köztudott tény, hogy a szoptatás nehezebbé válik minden esetben, ha mellimplantátum kerül a szervezetbe. Az implantátummal rendelkező nők kevesebb tejet termelnek, ami kutatások során bizonyítottan hátrányosan befolyásolja a gyermekek fejlődését. Még rosszabb lehet a helyzet szoptatás terén, ha az implantátum behelyezése során megsértik a tejcsatornákat, ekkor ugyanis a szoptatás teljesen ellehetetlenül. A mellimplnatátum és szoptatás kapcsolatáról bővebben ITT olvashatsz.
6. Esztétika
Az esztétikáról nem lehet vitát nyitni, hiszen az ízlés egyéni kérdés. Azonban sok esetben, főként mikor a mellimplantátum vékony, vagy kevés mellszövettel rendelkező nőbe kerül beültetésre, „átlátszik” a vékony fedő bőrréteg alatt, ezzel természetellenes megjelenést kölcsönözve a viselőjének. Természetesen van aki pont erre törekszik, minél nagyobb és valószerűtlenebb mellimplnatátumkkal, azonban érdemes szem előtt tartani, hogy a többségi társadalomból ez a megjelenés viszolygást vált ki.
7. A mellimplantátum elmozdulása
A mellimlpantátumok az idő során a súlyuknál fogva és a folyamatos igénybevétel okán elmozdulhatnak, ezzel asszimetriát előidézve. Ez a jelenség bármikor bekövetkezhet, többnyire a gravitáció, öregedés vagy a testsúlyban bekövetkező változások hatására.
8. Véges élettartam
A mellimplalntátumok nem élethosszig tartó társaink. Az egyes implantátumok élettartama nagyjából 7-10év. Ez azt jelenti, hogy miután lejár a gyártó által megadott idő az implantátumot el kell távolítani és egy újra kicserélni. A képet tovább árnyalja, hogy az implantátumok az idő előrehaladtával egyre hajlamosabbá vállnak a repedésre, lyukadásra. Fontos, hogy ne feledkezzünk meg az implantátumok időben történő cseréjéről, ugyanis életveszélyes helyzetet is előidézhetnek!
9. Érzelmi és pszichológiai hatások
Ne feledkezzünk meg arról, hogy pszichológiai okokból sosem szabad mellimplantátumot behelyezni, ez minden plasztikai sebész alapelve! A torz önképet nem orvosolja a beavatkozás. Míg számos nő érzelmi és pszichológiai állapotán, önbecsülésén sokat lendítenek a nagyobb keblek, számos esetben irreális elvárásokat támasztanak utána a nők magukkal szemben. Ha a vágyott eredményt az önbizalom terén, a dícsérő szavak terén nem hozza el a mellimplantátum, számos nőnek az amúgy is sérült önértékelése tovább torzul.
10. Költségek
Nem véletlenül maradt az utolsó szempontként a felsorolásban a Költség. Ha valaki mellimplantátum behelyezésére adja a fejét, már bizonyára utána járt azoknak a költségeknek amik ezzel a beavatkozással járnak. Egy jó ökölszabáj a végleges ár meghatározására, ha a havi átlagos bért 10-zel megszorozzuk, ez ma magyarországon nagyjából 4.5 millió forint. Sok nő a számításaiban eljut idáig, azonban ne feledkezzünk meg a hosszútávú fenntartás költségeiről is, a cserélés költségeiről, a mammográfiák, MR vizsgálatok és szűrővizsgálatok járulékos költségeiről sem. Érdemes számításba venni azt is, hogy a beavatkozás után az ember hetekig képtelen munkavégzésre, legyen az akár csak egy e-mail elküldése.
Összegzés
Összességében kijelenthetjük, hogy a mellimlpantátum kényelmes megoldásnak tűnik minden nő számára, aki nagyobb, teltebb, feszesebb kebleket szeretne, azonban a fenti okokat érdemes figyelembe venni mielőtt az ember elhatározza, hogy kés alá fekszik. A magas költségek mellett számos rövidtávú és hosszútávú egészségügyi kockázattal jár egy ilyen beavatkozás, ami akár visszafordíthatatlan károkat is okozhat.
A mellplasztika előtt érdemes minden esetben kipróbálni a természetes mellnagyobbítást, amire számos, jól bevált módszert találhatsz. Bővebben ITT olvashatsz ezekről.